Во Хрватска 41,2 отсто повеќе заразени од минатата недела

Од:

Во првите пет дена од оваа недела, бројот на новозаразени лица во Хрватска се зголеми за 41,2 отсто во споредба со истиот период минатата година, изјави денеска директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак.

Тој на прес-конференција рече дека Хрватска на листата на земји од ЕУ е на 13. место според бројот на новозаразени и на 18. место според смртноста од последиците на коронавирусот.

Според последниот пресек од епидемиолошката состојба во Хрватска, во еден ден починале 29 пациенти, а 2.362 биле заразени.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска на родителска средба само со ковид-потврда

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани