astra zeneka

Свет

ЕУ и Астра Зенека вонсудски го решија спорот околу вакцините против Ковид-19

А1он
Фармацевтската лабораторија на Астра Зенека и ЕУ постигнаа договор за испорака на анти-ковид вакцини и го завршија судскиот спор што Унијата го започна минатата пролет
Свет

Заштитата од вакцината на Фајзер побрзо се намалува од онаа на Астра Зенека

А1он
Истражување на Оксфорд покажува дека вакцината на Фајзер е поефикасна против делта сојот на коронавирусот отколку на Астра Зенека, но заштитата што ја обезбедува се
Свет

Синдромот на згрутчувањата на крвта од вакцината „Астра зенека“ е редок, но има висока смртност

А1он
Синдромот на згрутчување на крвта кој се појавува по првата доза од вакцината „Астра зенека“ е екстремно редок, но има висок степен на смртност. Се
Македонија

Пристигнаа 20 илјади вакцини „Астра зенека“ донација од Хрватска

А1он
Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра зенека“, донација од Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата.
Регион

Во Албанија пристигнаа 100 илјади дози вакцини „Астра зенека“ донација од Грција

А1он
Во Институтот за јавно здравје во Тирана попладнево пристигнаа 100.000 дози вакцини „Астра зенека“, донација од Република Грција, соопшти министерката за здравство и социјална заштита,
Свет

Кавалери од ЕМА реагира дека бил погрешно цитиран: Вакцината на „АстраЗенека“ е добра за сите возрасти

А1он
Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината „Астра зенека“ има далеку поголема корист во однос на
Свет

ЕМА: „АстраЗенека“ да не се дава на постари од 60 години

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека земјите треба да ја избегнуваат вакцината „АстраЗенека“ против Ковид-19 за лицата на возраст над 60 години поради страв
Регион

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

А1он
Во Словенија епидемиолошката состојба со пандемијата на коронавирусот продолжува да се смирува, а во меѓувреме Словенија и предложи на Хрватска да го олесни преминувањето на