koornavirus vakcina

Свет

Четири фактори кои одредуваат дали вакцинираните ќе се заразат со Ковид-19

А1он
Врз основа на студијата „Covid Symptom”, најчести симптоми кај коронавирусот се главоболка, растечен нос, кивавица, болка во грлото и губење на чувството за мирис и
Свет

ЕЦДЦ: Засега нема итна потреба од трета доза вакцина за општата популација

А1он
Во моментов нема „итна потреба“ за дополнителна доза вакцина против Ковид-19 кај општата популација, потврди синоќа Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ).
Свет

Една доза вакцина значително ја намалува опасноста од зараза со Ковид-19

А1он
Опасноста за зараза со коронавирусот е многу помала по примена прва доза од вакцините „Астра зенека“ и „Фајзер“ покажува студија направена во Велика Британија. Вакцината
Свет

Тајван се жалеше дека не може да дојде до вакцини поради Кина, сега САД му донираат 750 илјади

А1он
САД ќе донираат 750.000 дози вакцина против коронавирус на Тајван како дел од планот за дистрибуција на вакцините во светот, изјави американската сенаторка Тами Дакворт.
Регион

ВИДЕО: Во метежот за вакцини и ваучери од 25 евра, еден дедо си ја изгуби бабата

А1он
Во српскиот трговски центар Ушче денеска се собраа голем број на граѓани кои дојдоа на новоотворениот вакцинален пункт за да ги земат своите 25 евра
Свет

Околу 15 милиони дози на вакцината „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка

А1он
Околу 15 милиони дози на вакцината против коронавирус „Џонсон и Џонсон“ се уништени поради фабричка грешка во САД. Фармацевтскиот гигант соопшти дека идентификувал серија дози
Свет

ЕУ досега добила 107 милиони дози вакцини против Ковид-19

А1он
Европската унија досега има добиено 107 милиони вакцини против Ковид-19, соопшти денеска Европската комисија. Најмногу дози се добиени од вакцината на Фајзер/Бионтек – 67,25 милиони,