hrvatska koronavirus

Регион

Во Хрватска од 1 февруари во училиштата се враќаат основците и матурантите

А1он
Во Хрватска, учениците од сите одделенија во основните училишта и завршните одделенија во средните училишта ќе следат настава во училиштата од 1 февруари, додека другите
Регион

Пленковиќ од „Фајзер“ очекува да го исполни договорот за набавка на вакцините

А1он
Пазарот за вакцини против коронавирусот е „киднапиран“, има земји кои плаќаат повеќе за да дојдат до нив, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, додавајќи дека
Регион

Средните и дел од основните училишта во Хрватска преминуваат на онлајн настава

А1он
Во Хрватска, средните училишта во сите жупании и повисоките одделенија во основните училишта во четири жупании од денеска ќе ја следат наставата преку интернет. Меѓимурје,
Регион

Во Хрватска од полноќ во сила стапија построги епидемиолошки мерки

А1он
На полноќ во Хрватска стапија во сила нови мерки против ширењето на коронавирусот, кои, меѓу другото, предвидуваат затворање на ноќните клубови и казината и ограничување