srbija koronavirus

Регион

ВИДЕО: Белграѓани на улица, протест против ковид пропусниците

А1он
Во центарот на Белград пред Собранието на Србија вечерва се собраа граѓани кои се противат на воведувањето ковид пропусници за влез во угостителските објекти. Поради
Регион

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

А1он
Епидемиолошката ситуација во Србија станува се покомпликувана. Со денешните нови 5.657 случаи земјата ја надмина бројката од еден милион регистрирани заболени од Ковид-19 од почетокот
Регион

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

А1он
Д-р Александар Стојановиќ, директор на српскиот здравствен дом д -р Милутин Ивковиќ, утрово во изјава за телевизија Прва рече дека многу пациенти кои се жалат
Регион

Србија ќе воведува ковид сертификати за во ресторани, кафулиња, ноќни клубови

А1он
Поради влошената епидемиолошка состојба во Србија денеска заседаваше Кризниот штаб. По состанокот премиерката Ана Брнабиќ соопшти дека засега нема воведување нови мерки, но дека државата
Регион

Брнабиќ: Обврзната вакцинација на лекарите ќе ја доведе земјата пред Европскиот суд за човекови права

А1он
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека воведувањето задолжителна вакцинација против Ковид-19 за здравствените работници ќе отвори други проблеми за Србија и на крајот
Регион

И во земјите од регионот наставата почна со физичко присуство

А1он
Анализите спроведени во однос на училиштата низ светот во услови на пандемија на коронавирусот, покажале дека учебната година треба да започне со физичко присуство, оти
Регион

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

А1он
Во Србија денеска се регистрирани 1.005 новозаразени со Ковид-19 соопштија здравствените властi. Починати се пет лица. Во болниците во Србија во моментов на лекување се
Регион

И во Србија расте бројот на новозаболени од Ковид-19, денеска регистрирани 303 случаи

А1он
Во последните 24 часа во Србија има 303 нови случаи на Ковид-19. Починале четири лица. Во последното деноноќие биле направени 6.063 теста. На болничко лекување