kosovo koronavirus

Регион

Протест во Приштина против задолжителната вакцинација

А1он
Неколку десетици граѓани денеска излегоа на протест во главниот град на Косово, против одлуката на Владата за задолжително вакцинирање против Ковид-19. Организаторите на протестот најавија
Регион

Здравствените власти на Косово бараат одлагање на локалните избори

А1он
Институтот за јавно здраство на Косово (ИКШПК) смета дека одржувањето на локалните избори, закажани за 17 октомври годинава, може да предизвика натамошно влошување на епидемиолошката
Регион

Косово повторно воведе полициски час и режим за влез во земјата

А1он
По енормниот пораст на бројот на починати и новозаразени од Коид-19 во последните неколку недели, во Косово од утре стапуваат во сила новите мерки за
Регион

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

А1он
Во Србија денеска се регистрирани 1.005 новозаразени со Ковид-19 соопштија здравствените властi. Починати се пет лица. Во болниците во Србија во моментов на лекување се
Регион

Во Косово намалување на рестрикциите, од денеска нема полициски час

А1он
Во Косово денеска стапуваат во сила новите, олеснети мерки за спречување на ширењето на пандемијата на Ковид-19, со кои, меѓу другото, се укинува полицискиот час,
Регион

Косово ќе набави два милиони вакцини, првите пристигнуваат во феврури

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти вели дека Косово досега постигнало договори за набавка на речиси два милиони вакцини против Ковид-19 и дека првите количини ќе пристигнат