ВИДЕО: Комплетен колапс на системот за вакцинација против Ковид-19 во Хрватска

Од:

Платформата за пријавување за вакцинација против Ковид-19 во Хрватска „Cjepise“ е во комплетен колапс. Сите жупании и градот Загреб престанале да ја користат платформата пренесуваат хрватските медиуми.

„Платформата не се користи. Ќе се вакцинираат само оние кои се пријавени преку нивните лекари. Од информатичарите добивме одговор дека платформата никаде не работи. Платформата сега прикажува само иницијали и создава големи проблеми. Сега ќе вакцинираме како што правевме до сега, преку семејните лекари“ – објаснуваат претставници на здравствените власти.

Системот за пријавување и вчера покажа огромен пропуст откако поради грешка исчезнаа четири илјади пријавени, најверојатно оние кои први се пријавиле.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска на родителска средба само со ковид-потврда

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани