Хрватскиот премиер негативен на коронавирус по ризичниот тениски турнир во Задар

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е негативен за коронавирус, покажа  тестот извршен по неговиот краток престој во саботата на тенискиот турнир „Адрија Тур“ во Задар.

“Иако тој не беше во контакт со заразените тенисери, ниту во близок контакт со другите тенисери, премиерот Андреј Пленковиќ, со оглед дека  извршува одговорна должност, денеска изврши тест за присуство на коронавирус и резултатот е негативен”, пренесе порталот Индекс.хр., повикувајќи се на соопштение на хрватската Влада.

Пленковиќ беше тестиран за коронавирус, откако во саботата беше на тенискиот турнир „Адрија Тур“ во Задар,  кој беше прекинат откако беше откриено дека бугарскиот тенисер Григор Димитров е позитивен за Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Украинец во Пула преку прозорец сликал Македонка, му го зела телефонот и го натерала да ги избрише сликите

Маж од Корчула сакал да ја убие сопругата

Хрватска испраќа канадер со два екипажи во Македонија

Катерина Ѓуровски

Пленковиќ: Целта на резолуцијата за Јасеновац е да се нарушат односите меѓу Хрватска и Црна Гора

Хрватска по одлуката на Црна Гора: Ја обезвреднувате Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Гори над Дубровник: Пожарот се шири со молскавична брзина