obvinitelstvo

Видео Македонија

(ВИДЕО) Аневски: Јанева не го почитува Советот на обвинители, СЈО со одговор дека постапува законски

А1он
Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска не дојде во Советот на обвинители каде на дневен ред беше разгледувањето на извештајот за нејзината работа, што на собраниска
Македонија

ОЈО – Скопје: Да не се шпекулира за смртта на девојката во Аеродром

А1он
„Основното јавно обвинителство – Скопје ги прибира информациите за расветлување на смртта на девојката во Аеродром, која почина откако падна од висококатница.  Се очекува доставување
Македонија

Македонски државјанин под истрага за криумчарење 13 мигранти, меѓу кои и две деца

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи од 4-ти овој месец донесе
Македонија

Зврлевски се сретна со Хојт Ји

А1он
Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски денеска се сретна со заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент, Хојт Брајан
Македонија

Обвинителството спроведе постапка за убиството на старецот кој ја фалел Катица Јанева

А1он
Јавното обвинителство во Битола спроведе истражна постапка за убиството на 80-годишниот старец од мариовското село Маково, кој бил претепан до смрт бидејќи ја пофалил работата
Македонија

Обвинителството бара одземање на пасошот на сопругот на Шекеринска

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка по поднесена кривична пријава против Божидар Јанковски, сопруг на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. Еве што стои во
Македонија

Поведена постапка за производство и дистрибуција на детска порнографија

А1он
Основното јавно обвинителство – Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција
Македонија

Осомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска

А1он
По допрен глас, Основното јавно обвинителство – Скопје оформило случај за трагичната смрт на Тамара Димовска од Велес. „Од преземените дејствија произлезе дека како осомничени
Македонија

(ВИДЕО) Јанева законски може да ги разреши обвинителките, нејасна е постапката

А1он
Катица Јанева пред Комисијата на Советот на јавни обвинители, специјално формирана да го испита случајот со разрешувањето на двете обвинителки од СЈО, изјавила дека нема
Македонија

Екстрадиран македонски државјанин осомничен за настаните во „Диво Насеље“

А1он
Од Република Србија денеска е екстрадиран македонски државјанин осомничен за сторени кривични дела „терористичка организација” и „тероризам” поврзани со настаните во „Диво Насеље“, соопшти Јавното