obvinitelstvo

Македонија

Партиите не откриваат кој ја предложил Јанева, од договорот задоволни и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Во план е денеска во Собрание да се изгласа законот кој го регулира функционирањето на специјалното јавно обвинителство што ќе ги истражува предметите поврзани со
Македонија

НДП: Двомесечните маневри за Специјалниот обвинител не даваат надеж за целосна имплементација на договорот од Пржино

А1он
„Национална Демократска Преродба изјавува дека изборот на специјалниот обвинител е за поздравување, со надеж дека сето оваа не е нова игра, и на сметка на
Македонија

Расправата за специјалниот обвинител ќе продолжи по заседавањето на две собраниски комисии

А1он
Собранието на Република Македонија го утврди дневниот ред на 68. седница на која единствена точка е Предлог-законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани
Македонија

ЕУ го поздрави договорот за избор на специјален обвинител за аферата „Пуч“

А1он
Европската унија денеска го поздрави договорот за избор на специјален обвинител, кој беше постигнат меѓу четирите најголеми политички партии во Република Македонија. „Ние го поздравуваме
Македонија

Кај Катица Јанева „жешкиот костен“, аферата „Пуч“

А1он
Ова е новата специјална обвинителка Катица Јанева, личноста, која со договорот на четирите политички партии, ќе биде специјалниот обвинител, и која ќе треба да се
Македонија

Платата на Јанева 10% помала од платата на Зврлевски

А1он
Собранието за во 13 часот ја закажа седницата на која пратениците ќе гласаат за специјалното јавно обвинителство по договорот што вчера по полноќ го постигнаа
Македонија

Шврговски: Јанева е професионална, одговорна и верувам дека ќе одговори на потребите

А1он
Поранешниот државен јавен обвинител, Љупчо Шврговски, за обвинителката околу која се согласија партиите да ја извршува функцијата на „прогонувач“ на инкриминираните владини функционери, вели дека
Македонија

Која е специјалната обвинителка Катица Јанева?

А1он
Најпребарувано име на Google денеска е Катица Јанева, личноста, која со договорот на четирите политички партии, ќе биде специјалниот обвинител, и која ќе треба да
Македонија

Катица Јанева, обвинителка од Гевгелија- Специјален јавен обиинител

А1он
Актуелната обвинителка од Гевгелија Катица Јанева, како што дознава А1он од партиски информации ќе ја понесе одговорната задача, заедно со тимот, за кој самата ќе