obvinitelstvo

Македонија

И Зврлевски нема да се избави од јамката на Катица Јанева

А1он
Со тоа што државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, вчера се осмели да го прокоментира формирањето на Специјалното јавно обвинителство како политичка институција, се впушти во
Македонија

(ВИДЕО) Јанева: Не знаат да читаат закони, инсистирам на мојот тим

А1он
Јас го сфатив ова како предизвик, се надевам верувате во мене јас верувам во Македонија дека ќе може да се справи со овие работи и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Зврлевски: Обвинителството на Јанева е политичко, а нашето е независно

А1он
Јавниот обвинител Марко Зврлевски бил навреден заедно со другите обвинители зошто било формирано специјално обвинителство и најави дека наското пред Уставниот суд ќе било оспорено
Македонија

Обвинителите со опструкција – Не го избраа целиот тим на Катица Јанева

А1он
Советот на јавни обвинители на даде зелено светло за сите обвинители кои ги предложи како свој тим, специјалната обвинителка Катица Јанева. Тие се согласија само
Македонија

Обвинителите против Јанева

А1он
МИА денеска лиферуваше соопштение со наслов: Раководителите на Вишите и Основните јавни обвинителства по барање на поголем број јавни обвинители вчера одржаа заеднички колегиум на
Македонија

Обвинителите на итни состаноци кај Зврлевски?

А1он
Јавниот обвинител Марко Зврлевски, за денеска свикал итни состаноци со вишите обвинители и со јавните обвинители. Темата не е позната, но информации од таму за
Македонија

Обвинителството одобри повторување на постапката за Хаџиски

А1он
Надлежното Основно Јавно обивнителство на 22.09.2015 година се согласи со барањето за повторување на постапката доставено од страна на обвинетиот Миле Хаџиски за убиство на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Катица Јанева: За еден месец почнуваме со работа со мојот тим

А1он
Новоизбраната специјална јавна обвинителка Катица Јанева денеска положи заклетва пред Советот за Јавни обвинители, по што ја презема функцијата Јавен обвинител за гонење на кривични
Македонија

Пратениците ја изгласаа Јанева, останува уште советот за обвинители да ја избере

А1он
Собранието го изгласа предлогот Катица Јанева да ја извршува функцијата специјален Јавен обвинител. Парламентот ја донесе одлуката со 108 гласа „ЗА“, предлогот не го подржа
Македонија

Партиите не откриваат кој ја предложил Јанева, од договорот задоволни и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Во план е денеска во Собрание да се изгласа законот кој го регулира функционирањето на специјалното јавно обвинителство што ќе ги истражува предметите поврзани со