(ВИДЕО) Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Од:

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство, а каде денеска одговараше пред надлежен обвинител за предметот за ширење на говор на омраза.

Апасиев денеска пред Обвинителството изјави дека тој во неговите пораки до јавноста секогаш се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права и ќе продолжи тоа да го прави и понатаму, односно нема да престане со фејсбук статусите кои ја скандализираат јавноста. Кажа дека не очекува обвинение против него, туку кривични пријави за тие што го пријавиле за ширење омраза.

Мерсиха Смаиловиќ и Тања Милевска преку Хелсиншкиот комитет се подносителите на пријавата против Апасиев. Тој по парламентарните избори кога стана пратеник, на Фејсбук напиша „Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе“, што беше протолкувано како закана и ширење говор на омраза.

Би можело да ве интересира

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Притвор за дилер на дрога​

Ана Ололовска

Поведена постапка против скопјанец за недозволено поседување на оружје

Ана Ололовска

Условна затворска казна за гостварец кој на својата неподвижна сопруга не и давал лекарства и храна

Ана Ололовска

Обвинениe против 25-годишен гостиварец за кривично дело „насилство”

Ана Ололовска

Синдикатот на полицијата до Апасиев: Кога сме кај имунитетот, да ви дадеме бесплатна лекција по право