(ВИДЕО) Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Од:

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и неговото семејство, откако ги напишал фејсбук статусите за кои во моментов има отворен предмет во Јавното обвинителство, а каде денеска одговараше пред надлежен обвинител за предметот за ширење на говор на омраза.

Апасиев денеска пред Обвинителството изјави дека тој во неговите пораки до јавноста секогаш се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права и ќе продолжи тоа да го прави и понатаму, односно нема да престане со фејсбук статусите кои ја скандализираат јавноста. Кажа дека не очекува обвинение против него, туку кривични пријави за тие што го пријавиле за ширење омраза.

Мерсиха Смаиловиќ и Тања Милевска преку Хелсиншкиот комитет се подносителите на пријавата против Апасиев. Тој по парламентарните избори кога стана пратеник, на Фејсбук напиша „Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе“, што беше протолкувано како закана и ширење говор на омраза.

Би можело да ве интересира

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Ана Ололовска

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

ТикТок се придружува кон ЕУ Кодексот против говорот на омраза

А1он