Поднесено обвинение против 29-годишно лице од Скопје за поседување дрога и муниција

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 29-годишен скопјанец за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и за кривичното дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

– Кај обвинетиот 29-годишник, на 28 септември, во неговото живеалиште на улицата „Бранко Заревски” била пронајдена наркотична дрога – марихуана со вкупна нето маса од 25,69 грама, во различни пакувања, 27 семки од растение кое припаѓа на растителниот род – Канабис, како и наркотична дрога – кокаин во две најлонски пакувања со вкупна нето маса од 3,77 грама. Исто така, била пронајдена и дигиталната вага со остатоци од кокаин. Обвинетиот недозволено држел и муниција – 30 куршуми со калибар 6,35 милиметри наменети за огнено оружје – полуавтоматски пиштол. При претрес на адресата на која престојувал обвинетиот на улица „Париска” во Скопје, пак, биле пронајдени уште 3,31 грама наркотична дрога – марихуана, информираат од ЈО.

Надлежниот обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави и посебен предлог за продолжување на претходно определената мерка куќен притвор за обвинетото лице, бидејќи се уште постојат околности што укажуваат на опасност од бегство и особени околности кои го оправдуваат стравот дека ќе го повтори кривичното дело.​

Би можело да ве интересира

Албански државјани уапсени во Италија и во Лондон поради шверц на дрога

Двајца скопјани и еден Бугарин шверцувале десет кила „трева“ во тетовско

Жарко Настоски

Лишена од слобода кичевчанка поради пронајдена дрога

Ана Ололовска

Постигната спогодба со осомничените за царскиот рез во Клиничката болница во Битола

Ана Ололовска

Струмичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство​

Ана Ололовска

30-дневен куќен притвор за дилерка на дрога​ од Куманово

Ана Ололовска