lugansk

Свет

Победа на актуелните лидери на самопрогласените Доњецк и Луганск

А1он
Според резултатите од 97 отсто од преброените гласови во самопрогласените републики Доњецк и Луганск, актуелните лидери Денис Пушилин и Леонид Пасечник освоија над 60 отсто
Свет

Сепартатистите од Луганск тврдат дека на учествувале во прогласувањето на „Малорусија“

А1он
Предлогот за создавање на држава „Малорусија“ не беше разгледуван од претставници на „Луганска Народна Република“, изјави денеска лидерот на проруските сепаратисити од Луганск, Игор Плотницки.
Свет

Договорен прекин на огнот меѓу украинската војска и Луганска народна република

А1он
Претставници на украинската армија и самопрогласената Луганска народна република се договорија за целосен прекин на огнот на линијата на контакт од 5 декември и повлекување
Свет

Игор Плотницки стапи на должност како претседател на самопрогласената Луганска народна република

А1он
Игор Плотницки официјално стапи на должност како претседател на самопрогласената Луганска народна република денеска, јави ТАСС. Лидерот на проруските сепаратисти во источноукраинската област победи на
Свет

Целосно повлекување на украинските сили од Луганск под притисок на проруските сепаратисти

А1он
Градот Луганск во источниот дел на Украина се наоѓа целосно под контрола на проруските бунтовници од самопрогласената „Луганска Народна Република“, истакна командантот на баталјонот за
Свет

Напад со касетни бомби во Луганск, неколку жртви

А1он
Прес службата на самопрогласената Луганска Народна Република, објави дека во воздушниот напад на градот, украинските сили употребиле касетни бомби. Како што пренесуваат агенциите во нападот