Залуден е отпорот, целата Луганска република ќе биде под руска контрола

Од:

Проруските сепаратисти денеска оценија дека отпорот на украинските сили во градовите Лисичанск и Северодонецк е „залуден“.

dobivaj vesti na viber

„Нивниот отпор е бесмислен, залуден. Мислам дека со темпото на нашите војници, целата територија на Луганската Народна Република ќе биде ослободена многу брзо“, изјави за Франс прес, потполковник Андреј Мароко.

Според него, Лисичанск е опколен, а руските и сепаратистичките сили имаат „логистичка контрола“.

Тој додаде дека украинските војници во Лисичанск ќе мора да се повлечат бидејќи во спротивно ќе бидат убиени или заробени.

Би можело да ве интересира

Повторно битка за Змискиот Остров

Елизабет Борн денеска изјави дека земјата мора да се подготви за недостиг од руски гас

Ана Ололовска

Полскиот премиер ги обвини Русија и Белорусија за хакирање

Ана Ололовска

Вучиќ за барањата и резолуцијата од Европскиот парламент: Не ни паѓа на памет

Предраг Петровиќ

Медведев: Судење на земја со најголем нуклеарен арсенал би било опасно за светот

Горан Наумовски

Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Катерина Павлова-Николовска