britansko razuznavanje

Свет

Британија: Руските жртви се намалени за 30 отсто

А1он
Министерството за одбрана на Велика Британија во своето секојдневно ажурирање за војната во Украина тврди дека просечната дневна стапка на руски жртви „многу веројатно е
Свет

Британија: Обидот на Русија да го уништи украинскиот енергетски систем веројатно пропадна

А1он
Британското Министерство за одбрана во дневниот извештај за ситуацијата во Украина наведува дека обидот на Русија сериозно да го загрози украинскиот енергетски систем во текот
Свет

Руската офанзива на Бахмут најверојатно заглави поради недостаток на војници, објави британското разузнавање

А1он
Британското Министерство за одбрана објави нов разузнавачки извештај за војната во Украина. „Недостигот на војници веројатно ја кочи руската офанзива во градот“, велат Британците. Извештајот
Свет

Британија: Русите изгубија многу оклопни возила во борбите околу Авдивка

А1он
Британското Министерство за одбрана во последното соопштение тврди дека Москва ги продолжува обидите да ја заземе Авдивка во областа Доnецк. Британците наведуваат дека Русите постигнале
Свет

Руските напади на Бахмут губат на интензитет тврди британското министерство за одбрана

А1он
Британското воено разузнавање соопшти дека постои можност рускиот напад врз градот Бахмут да го губи интензитетот. „Ова се случува затоа што некои руски единици се
Свет

Британија: Кремљ веројатно подготвува широка мобилизација

А1он
Министерството за одбрана на Обединетото Кралство утринава го објави својот најнов разузнавачки извештај за војната во Украина, велејќи дека руските власти „најверојатно се подготвуваат да
Свет

Британија: Русите на фронт испраќаат тенкови од минатиот век

А1он
Во утринскиот извештај за ситуацијата на боиштето, британското Министерство за одбрана пишува дека Русите на бојното поле испраќаат тенкови од педесеттите години на 20 век.
Свет

Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

А1он
Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за развојот на ситуацијата во Украина, во кој се наведува дека руските власти се уште ја разгледуваат можноста
Свет

Британско разузнавање: Русите веројатно го сменија клучниот командант

А1он
Британското Министерство за одбрана во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина соопшти дека руските власти можеби го смениле генерал-полковник Михаил Теплински, клучниот командант на
Свет

Британското разузнавање објави нови информации за Вагнер: Станува клучна руска единица

А1он
Минстерството за одбрана на Велика Британија го објави најновиот разузнавачки извештај за ситуацијата во Украина. Се наведува дека паравоената група Вагнер формално се регистрирала како