Сепаратистите во Луганск и Донецк тврдат дека држат околу 8000 украински заробеници

Од:

Околу 8.000 украински борци се воени заробеници на територијатана проруските региони Луганск и Донецк, тврдат сепаратистите.

dobivaj vesti na viber

Лидерот на т.н Народна Република Луганск Родино Мирошник за руската новинска агенција Тас изјави:

„Имаме многу затвореници. Се разбира, ги има многу на територијата на Народна Република Донецк. Вкупниот број е околу 8000“. Тоа е многу, и буквално стотици нови пристигнуваат секој ден“, додаде тој.

Оваа информација не е независно потврдена.

Би можело да ве интересира

Блинкен: Не можеме да дозволиме Русија да ја малтретира Украина

Ана Ололовска

САД најавија воена помош за Украина вредна околу милијарда долари

Ана Ололовска

Белата куќа: Борбите во близина на нуклеарната централа Запорожје се опасни

Ана Ололовска

Украина: Русија се заканува дека ќе ја дигне во воздух нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Ана Ололовска

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он