Украинскиот гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Од:

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат апсење, тврди гувернерот на тој источен украински регион, Серхи Хаидаи.

dobivaj vesti na viber

Хаидаи објави дека руските сили влегле во Северодонецк, клучниот град во Луганск и најголемиот град во регионот на Донбас, кој се уште е под контрола на украинските сили.

Оштетени се околу 90 отсто од зградите во Луганск, рече Хаидаи, додавајќи: „Русите нема да можат да го окупираат Луганск во наредните денови, како што предвидуваа аналитичарите“.

Имаме сила и ресурси да се браниме, но можно е да мораме да се повлечеме од некои делови за да не бидеме опколени“, рече Хаидаи.

Ако руските сили го освојат Северодонецк, тоа ќе значи дека тие го контролираат целиот Луганск.

Би можело да ве интересира

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Украинската армија го уништи седиштето на Вагнер во Луганск

А1он

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска