80 посто од територијата на Луганск е по руска контрола објави регионалниот гувернер

Од:

Руските воени единици сега контролираат 80 отсто од областа Луганск во источна Украина, објави во Телеграм регионалниот гувернер Сергеј Гајдаи. Тој рече дека Рубижне и Попасна во Луганск биле „делумно“ под руска контрола по неколкунеделни жестоки борби за областите.

dobivaj vesti na viber

Гранатирањето е засилено во таа област, додаде Гајдаи.

На почетокот на војната на 24 февруари, сепаратистите на самопрогласената „Луганска Народна Република“ контролираа околу 30 отсто од регионот. Околу 70.000 луѓе останаа во областа. Доколку дојде до прекин на огнот за православниот Велигден, Гајдаи рече дека властите сакаат да го искористат колку што е можно повеќе за евакуација и за испорака на помош.

Би можело да ве интересира

Гутереш во посета на Лвов

Ана Ололовска

Уште четири бродови со житарици ја напуштија Украина

А1он

Русите напредуваат во Донбас, испукуваат до 60.000 парчиња муниција дневно

ВИДЕО: Украинците објавија снимка од наводна експлозија на руска муниција

Катерина Павлова-Николовска

Во Украина задутре тристрана средба Зеленски-Гутереш-Ердоган

Емануел Макрон повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа Запорожје