Британското разузнавање: Русите зазедоа стратешки важен град

Од:

Руските сили веројатно го освоиле поголемиот дел од градот Лиман, според најновиот извештај на военото разузнавање објавен од британското Министерство за одбрана, додавајќи дека станува збор за „прелиминарна операција за следната фаза од офанзивата во Донбас“, регион во источна Украина.

dobivaj vesti na viber

Разузнавањето наведува дека Лиман бил важен железнички центар и пристапна точка до важни железнички и патни мостови над реката Сиверски Доњец.

„Во наредните денови, руските сили во областа веројатно ќе имаат приоритет на преминувањето на реката. Засега, големи руски операции се спроведуваат на 40 километри источно, околу градот Северодонецк, но пристапот до мостовите во близина на Лиман ќе и даде предност на Русија во потенцијалната следна фаза од офанзивата во Доњецк. Потоа ќе се обиде Русија да напредува кон украинските градови подлабоко во регионите Доњецк, Славјанск и Краматорск“, се вели во извештајот.

Во четвртокот, Денис Пушилин, лидер на самопрогласената проруска Народна Република Доњецк, рече дека референдум ќе се одржи доколку руските сили ги окупираат цел Доњецк и Луганск.

Би можело да ве интересира

Главниот обвинител на Украина покрена кривична постапка поради ракетирањето на нуклеарката Запорожје

Во Украина пристигна првиот странски брод од почетокот на војната, ќе биде натоварен со жито

Горан Наумовски

Бродот со украинско жито утре пристигнува во либанското пристаниште Триполи

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он