vagner

Свет

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

А1он
Поранешниот член на руската платеничка група Вагнер, Марат Габидулин внимателно го избира своето место бидејќи сака да има отворен поглед на најблискиот излез. Габидулин беше
Свет

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува дали да ја означи групата Вагнер како странска терористичка организација, изјави американски официјален претставник, пренесува Скај Њуз. Групата
Свет

(ВИДЕО) Шефот на Вагнер испрати „крвав“ чекан до Европскиот парламент

А1он
Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, испрати чекан прекриен со лажна крв до Европскиот парламент. На овој начин сакаше да одговори на потегот на
Свет

„Гласот на народот“: Вагнер е најголемата закана за Путин

А1он
Поранешниот советник на Кремљ, Сергеј Марков, изјави дека основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин е потенцијално најголемата закана за Владимир Путин, опишувајќи го како „гласот на
Свет

Вагнер почна да тренира цивили: „Ако сакате мир, подгответе се за војна“

А1он
Лидерот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, рече дека неговата организација почнала да тренира цивили во руските региони кои граничат со Украина за да
Свет

Поранешен руски олигарх: Вагнеровата група е подеднакво влијателна во Кремљ како и министрите Шојгу и Лавров

А1он
Лидерите на групата Вагнер, платеничка група која директно му одговара на Владимир Путин, имаат исто влијание во Кремљ како и министерот за надворешни работи Сергеј
Свет

Шефот на Вагнер го испофали Зеленски

А1он
Основачот на руската приватна воена компанија Вагнер и близок соработник на Владимир Путин, Евгениј Пригожин, денеска го пофали украинскиот претседател Володимир Зеленски, опишувајќи го како
Свет

ВИДЕО: Во Москва уапсен близок соработник на шефот на озлогласената група Вагнер

А1он
На социјалните мрежи вчера беше објавено видео од Москва на кое наводно се гледа апсењето на Алексеј Слободенјук, вработен во сопственикот на групацијата Вагнер, Евгениј
Свет

Руски неонацисти соработуваат со групата Вагнер: Ги мачат и им отстрануваат делови од телото на затвореници

А1он
Неонацистичка про-Кремљ група активна во Украина учествува во поттикнување злосторства против воени затвореници, а особено се залага за нивно мачење, вклучително и отстранување на делови
Свет

„Готвачот на Путин“ призна зошто го основал Вагнер: Мнозинството вели дека сакал позиција во Владата

А1он
Еден од најверните сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, водачот на озлогласената вагнерска група Евгениј Пригожин за прв пат призна дека основал компанија за воени