ruska vojska

Свет

Ритер: Руската армија е најдобра на планетава

А1он
Во моментов руската армија е најискусната во светот. До овој заклучок дојде американскиот воен аналитичар, поранешниот разузнавач на американскиот марински корпус Скот Ритер. Според воен
Свет

Украински командант: Ситуацијата на бојното поле ескалира, Русите сакаат да се одмаздат

А1он
Командантот на украинските копнени сили Олександер Сирски изјави дека ситуацијата во североисточниот дел на фронтот „значително ескалирала“. Тој посочи дека руските сили се надеваат дека
Свет

Руска армија: Новинар на агенцијата Риа Новости е убиен на југот на Украина

Орце Костов
Рускиот новинар на новинската агенција Риа Новости Ростислав Журавлев е убиен во украинското гранатирање на регионот Запорожје на југот на Украина, соопшти руската армија. „Единиците
Свет

Руските пратеници одобрија: Отсега и криминалците ќе можат да служат воен рок во Русија

А1он
Рускиот парламент усвои закон со кој на лицата со криминално досие им се дозволува да служат воен рок, од кој ќе бидат изземени лицата кои
Свет

Во заземањето на Бахмут, Русија изгубила над 60.000 војници

А1он
Според западен функционер, како што објави синоќа Sky news, Русија загубила повеќе од 60.000 војници за време на заземањето на Бахмут. Официјалниот претставник додаде дека
Свет

Путин повика 147.000 Руси на задолжителен воен рок

А1он
Владимир Путин потпиша декрет со кој повикаа 147.000 руски државјани на воена служба како дел од пролетниот воен рок, објавија руските државни медиуми. Рускиот претседател
Свет

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка

А1он
Во својот последен извештај, Институтот за проучување на војната (ISW) се осврна на гласините за разрешување на командантот на Источниот воен округ, генерал-полковник Рустам Мурадов.
Свет

Москва подготвува нов закон за регрутирање: Се зголемува долната старосна граница

А1он
Предлог-законот за постепено зголемување на старосната граница за регрутирање е доставен до Државната дума на Русија. Со него се предвидува дека долната старосна граница за
Свет

Британско МО: Русија ја заврши обуката на својата дивизија во Белорусија, ја испраќа во Украина

А1он
Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за ситуацијата во Украина, во кој се вели дека Русија најверојатно во Белорусија ја завршила обуката за Втората