lugansk

Свет

Залуден е отпорот, целата Луганска република ќе биде под руска контрола

А1он
Проруските сепаратисти денеска оценија дека отпорот на украинските сили во градовите Лисичанск и Северодонецк е „залуден“. „Нивниот отпор е бесмислен, залуден. Мислам дека со темпото
Свет

Британското разузнавање: Русите зазедоа стратешки важен град

А1он
Руските сили веројатно го освоиле поголемиот дел од градот Лиман, според најновиот извештај на военото разузнавање објавен од британското Министерство за одбрана, додавајќи дека станува
Свет

Украинскиот гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

А1он
Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат апсење, тврди гувернерот на тој источен украински регион, Серхи
Свет

Сепаратистите во Луганск и Донецк тврдат дека држат околу 8000 украински заробеници

А1он
Околу 8.000 украински борци се воени заробеници на територијатана проруските региони Луганск и Донецк, тврдат сепаратистите. Лидерот на т.н Народна Република Луганск Родино Мирошник за
Свет

80 посто од територијата на Луганск е по руска контрола објави регионалниот гувернер

А1он
Руските воени единици сега контролираат 80 отсто од областа Луганск во источна Украина, објави во Телеграм регионалниот гувернер Сергеј Гајдаи. Тој рече дека Рубижне и
Свет

Гувернерот на Луганск апелира жителите да се евакуираат и да „иберат живот“

А1он
Гувернерот на украинската област Луганск на истокот на земјата ги повика жителите на таа област да се евакуираат. На својот канал Телеграм, тој апелираше до
Свет

Девет хуманитарни коридори се отвораат денес во Луганск, Украина

А1он
За денеска е договорено отворање 9 хуманитарни коридори, соопшти вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук. Оние што сакаат да се евакуираат од градовите Мариупол, Бердјанск, Токмак
Свет

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

А1он
Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. #BREAKING Ukraine rebel leader announces 'general mobilisation'