lugansk

Свет

ВИДЕО: Камион полн со празни ковчези снимен во Луганск

А1он
Украинскиот новинар Денис Казански објави видео на кое се прикажани ковчези. Снимката наводно била направена во окупираниот град Крустални, во областа Луганск. Се претпоставува дека
Свет

Британско Министерство за одбрана: Русите ја зајакнаа одбраната околу Кремина

А1он
Британското Министерство за одбрана тврди дека Русите најверојатно ќе се фокусираат на одржување на линијата на фронтот во областа на градот Кремина во областа Луганск
Свет

Проруски лидер: Украина контролира еден отсто од Луганск

А1он
Украинските сили контролираат околу 1 отсто од територијата на источниот регион Луганск, изјави денеска прорускиот лидер на тој окупиран регион, а пренесува руската агенција РИА.
Свет

Украина: Вративме 12 населени места во Луганск

А1он
Украинските сили повторно зазедоа 12 населени места во Луганск од почетокот на контраофанзивата во септември, изјави највисокиот функционер на Украина за источниот регион. „Напредокот не
Свет

Продолжуваат жестоките борби во источна Украина

А1он
Додека градот Херсон го прославуваше крајот на руската окупација, жестоки борби продолжуваат да се водат во источна Украина. Главниот штаб на украинските вооружени сили извести
Свет

Украински гувернер: Мобилизираните Руси во Луганск во просек преживуваат две недели

А1он
Напредокот на украинскиот контранапад во источниот регион Луганск го забавува лошото време, „илјадниците“ мобилизирани резервисти и жестокиот отпор на руските сили, изјави денеска украинскиот гувернер
Свет

ВИДЕО: Подигнати украински знамиња во ослободените места во Луганск

А1он
Министерството за одбрана на Украина објави видео за кое тврди дека покажува подигнување на украинското знаме во ослободеното село Невски во источниот регион Луганск. Акцијата
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Во Донецк и во Луганск е многу тешко

А1он
Во регионот Донецк во источна Украина се водат многу жестоки битки, а украинската армија ги задржува своите позиции, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето
Свет

Украинците навлегоа во Луганск: Киевските сили во регионот првпат од почетокот на војната

А1он
Фотографиите на социјалните мрежи од средата покажуваат украински војници во најмалку едно село во источниот регион Луганск, откако преминале од соседниот регион Доњецк. Украинската војска
Свет

Украински гувернер: Ослободувањето на регионот Луганск започна

А1он
Украинската армија напредуваше во Луганск, регион на исток кој досега беше речиси целосно под окупација на руските сили, изјави денеска украинскиот гувернер Серхи Хајдај. „Сега