Украинската армија го уништи седиштето на Вагнер во Луганск

Од:

Рускиот новинар Јуриј Котенок на Телеграм објави дека украинската армија го уништила седиштето на руската приватна паравоена организација Вагнер во Поспана.

dobivaj vesti na viber

Тој тврди дека седиштето на Вагнер во Луганск е погодено со ракетниот систем ХИМАРС.

Во нападот наводно е убиен и Јевгениј Пригожин, еден од клучните луѓе на Вагнер, познат како готвачот на Путин. Но, за тоа нема потврда од независни извори.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лукашенко: Никој нема да пука во грб од територијата на Белорусија

А1он

Украинскиот јазик нема да биде забранет во новите руски региони

А1он

(ВИДЕО) Руски тенк го погоди украинскиот Хамви: Камерите го снимија драматичниот момент

А1он

Риби и овци за човечки животи: Партијата на Путин им нуди храна на семејствата на мобилизираните Руси

А1он

ВИДЕО: Се појави снимка од руски воз кој носи нуклеарно оружје, постои страв дека се работи за „Посејдон“

А1он

Градот кој е симбол на големиот пораз на Путин: Лиман го слави ослободувањето, Русите побегнаа

А1он