doneck

Свет

Украина: Во гранатирањето на Донецк убиени се пет цивили

А1он
Павло Кириленко, гувернерот на источноукраинската област Доnецк, утринава потврди дека за време на вчерашното гранатирање во областа загинале пет цивили, а 17 се повредени. „На
Свет

Русите жестоко го напаѓаат Донецк

А1он
Руските сили денеска жестоко го гранатираат украинскиот источен регион Доњецк, изјави регионалниот гувернер Павло Кириленко. Тој истакна дека според првичните информации гранатиран е градот Дружкивк,
Свет

Повик за евакуација на цивилите: Во Донецк ќе се решава судбината на целата нација

А1он
Гувернерот на Донецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од регионот поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи
Свет

Британија: Русија ќе се префрли на освојување на Донецк

А1он
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај од своето воено разузнавање. Во извештајот се наведува дека сега, откако украинските сили се повлекоа од Лисичанск,
Свет

Гувернерот на Луганск: Русите го зазедоа хотелот во предградието Северодонецк, но градот сè уште не е отсечен

А1он
Украинскиот гувернер на Луганск, Серхиј Хаидаи, изјави дека Северодонецк, последниот голем град под контрола на Украина во регионот, сè уште „не е отсечен“. Хаидаи наведува
Свет

Сепаратистите во Луганск и Донецк тврдат дека држат околу 8000 украински заробеници

А1он
Околу 8.000 украински борци се воени заробеници на територијатана проруските региони Луганск и Донецк, тврдат сепаратистите. Лидерот на т.н Народна Република Луганск Родино Мирошник за
Свет

Најмалку 13 загинати во експлозија на граната на трамвајска станица во Доњецк

А1он
Руските медиуми пренесуваат дека утрово граната погодила трамвајска станица во Доњецк, при што загинале најмалку 13 лица , додека повредени се повеќе десетици. Жестоките судири
Свет

Проруски активисти тврдат дека го зазеле аеродромот во Доњецк

А1он
Проруски активисти на истокот на Украина соопштија денеска дека ја презеле контролата врз аеродромот во Доњецк, по повеќедневни интензивни судири, но украински претставници не потврдија
Свет

Игор Гиркин: Нема да се наведнувам пред Кремљ

А1он
Во интервју за ултранационалистичкиот руски неделник „Завтра“, Игор Гиркин (43), познат како Игор Стрелков, кој беше воен заповедник на самонаречената Народна република Доњецк, детално опишува