liderska sredba

Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Одговорно однесување не значи да ги преплавите маркетите

Кристијан Ландов
Ситните политички поени нема да допринесат за здравјето и животот на граѓаните. Ваков е заклучокот од лидерската средба кој го презентираше техничкиот премиер Оливер Спасовски.
Македонија

Заев: Несериозно е сега да зборуваме за одложување на изборите, најважно е здравјето на граѓаните

Габриела Димковиќ-Мишевска
По средбата меѓу сите лидери на политичките партии, претседателот на СДСМ, Зоран Заев рече дека неговата партија наместо митинзи, кампањата ќе ја води преку социјалните
Македонија

Села: Без паника, коронавирусот ќе помине како и секој друг сезонски грип

Габриела Димковиќ-Мишевска
Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците излезе со најоптимистичка порака по завршувањето на лидерската средба во Владата. „Оваа ситуација ќе помине како и сите
Македонија

Мицкоски: Не се разгледуваше можноста за одложување на изборите, но нема да има митинзи

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба во Владата за коронавирусот, кажа дека не се разговарало за одложување за изборите. Тој кажа дека ќе
Македонија

Почна лидерската средба, коронавирусот главна тема на разговор

Габриела Димковиќ-Мишевска
Во Владата почна лидерската средба на која присутни се првите луѓе на сите политички партии, Али Ахмети од ДУИ, Биљал Касами од Беса, Зоран Заев
Македонија

Партиските лидери денеска на координација кај Спасовски

А1он
Лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, БЕСА, ДПА, Алијанса и Алтернатива денеска во 13 часот, како што најавија од Владата ќе имаат координација со премиерот Оливер
Македонија

Пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, нема договор за законот за ЈО

А1он
По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев и Мицкоски пристигнаа на лидерската средба, ќе се бара излез за СЈО

Мери Јордановска
Почна лидерската средба меѓу власта и опозицијата на која повторно ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство, со кој би се решила
Македонија

Села ја прифати поканата од Заев за лидерска средба

А1он
Претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села ја прифати поканата на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев да учествува на лидерска средба во петок.
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Може да разговараме за избори во октомври 2020

Галена Николовска-Ризвановиќ
Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција упати повик за лидерска средба која би се одржала в петок, 19-ти јули во 14 часот во Клубот на