Ахмети по лидерската: За датум ќе одлучиме кога ќе добиеме информации од институциите

Од:

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба рече дека ќе чекаат да добијат известување од Комисијата за заразни болести за тоа кога би можелo да се одржат изборите. Тој најави нова лидерска средба.

„Останува идната недела да имаме уште една средба, на која ќе се добијат информациите од соодветните надлежни институции и повторно да се собереме и одлучиме за наредниот датум. Кога ќе ги добиеме мислењата од здравствените експерти ќе дадеме одговори“, рече Ахмети.

Според лидерот на ДУИ, здравствените експерти треба да го имаат конечниот за одредување на датумот.

„Во една воена состојба, збор имаат генералите, а генералите во овој случај се лекарите и епидемиолозите кои прават анализи и кои што даваат препораки за кои апелирам сите граѓани да ги почитуваат, без разлика на која заедница припаѓаат. Исто така, за да ја добиеме оваа глобална војна тие мерки треба да се почитува“, рече Ахмети.

Би можело да ве интересира

Ахмети: Се залагаме за целосна родова еднаквост

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов

Предвремени избори до крајот на оваа година, бара Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов

Косовскиот министер Аљиу: За реализирање на патот Тетово – Призрен сме во фаза на финансиски договор

Ахмети по повод 22 години од Рамковниот договор: Повикувам на единство и обединување околу европскиот фронт