jens stoltenberg

Свет

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој присуствува во Софија на одбележување на 15-годишнината од зачленувањето на Бугарија во Алијансата, предупреди дека руското кршење на
Регион

Столтенберг: Властите во Приштина не можат на север без согласност од КФОР

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Србија е партнер на Алијансата и дека ја почитува нејзината одлука да биде неутрална, а од косовските
Регион

Столтенберг: НАТО ќе го процени нивото на ангажман во Косово

А1он
Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО за време на претстојниот дводневен состанок во Брисел ќе го разгледаат нивото на нивната поддршка на Косовските
Свет

Дополнителни сто милијарди долари од НАТО сојузничките за одбрана

А1он
Европските земји и Канада ќе ги зголемат трошоците за одбрана за сто милијарди долари до 2020 година, во споредба со 2016 година, најави генералниот секретар