kfor

Македонија

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

А1он
Во болница во Приштина вечерва околу 18:15 часот ненадејно почина професионалниот војник И.Ч (44), кој беше во состав на контингентот на Армијата на Република Северна
Регион

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

А1он
КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во
Македонија

Првиот контингент македонски мировници во КФОР заминаа кон Косово

А1он
Првиот македонски контингент со 44 припадници на Армијата денеска од касарната „Кузман Јосифовски – Питу“ во Тетово, заминаа кон Косово, каде во следните шест месеци
Регион

На косовската граница немало српски полицајци, туку заедничка патрола на КФОР и српската војска

А1он
Припадници на силите на НАТО на Косово од мисијата КФОР вчера околу 17 часот спровеле синхронизирана патрола со припадници на српската војска на административната линија
Македонија

Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

А1он
Владата на Република Северна Македонија соопшти дека на денешната седница ја разгледала и усвоила Информацијата за учество на државата во мисијата на НАТО во Косово
Регион

КФОР: Наши припадници се заразени од Ковид-19, двајца вработени цивили починаа

А1он
Меѓународните воени сили предводени од НАТО во Косово, КФОР, објавија денеска дека неколкумина нивни припадници резултирале со позитивни наоди на тестирањето за новиот коронавирус и
Регион

Министрите за здравство на Косово и на Србија разговараа со посредство на Италија и КФОР за епидемијата на Ковид-19

А1он
Амбасадорот на Италија во Косово, Никола Орландо ја поздрави заложбата на министерот за здравство на Косово Арбен Витиа и неговиот колега од Србија Златибор Лончар
Регион

Потврден првиот случај на припадник на КФОР заразен од Ковид-19

А1он
Меѓународната воена мисија предводена од НАТО во Косово, КФОР, денеска објавија дека е потврден првиот случај на нивен припадник заразен од новиот коронавирус, јави дописникот