Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

Од:

Владата на Република Северна Македонија соопшти дека на денешната седница ја разгледала и усвоила Информацијата за учество на државата во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

„Владата го задолжи Министерството за одбрана да преземе потребни мерки и да ги регулира сите прашања со надлежните институции на НАТО и КФОР, за распоредување на единица во јачина на еден вод и штабен персонал (вкупно до 45 лица) во операцијата КФОР на Косово до крајот на 2020 година,“ се вели во соопштението.

Министерството за одбрана, уште пред земјава формално да стане членка на Алијансата, во своите стратегиски одбранбени прегледи планираше да побара од НАТО македонската армија да биде вклучена со една единица во рамките на КФОР.

Мировната мисија под водство на НАТО, КФОР (кратенка од Косово форс), е основана во јуни 1999 година, по војната во Косово и интервенцијата на Алијансата против тогашна СР Југославија.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он

По подолго време, ниту еден починат од Ковид-19 во Косово за 24 часа

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски

Самоопределување побара од Хоти извештај пред Парламентот за стоте дена на Владата

А1он

Хоти потпиша договор со ДФЦ

Ана Ололовска