janakieski

Македонија

Обвинителство не добило известување за здравјето на Јанакиески, ексминистерот останува во притвор

Виктор Јованов
Шефицата на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, за А1он вели дека обвинителството до сега нема добиено никакво известување за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Миланов: Состојбата на Јанакиески се влошува

Виктор Јованов
Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов за А1он изјави дека здравствената состојба на ексминистерот кој веќе цела недела ја одбива храната од затворот, се влошува.
Македонија

Заев: За Јанакиески не ми е сеедно, но нема да се мешам во судството

Галена Николовска-Ризвановиќ
За Јанакиески не ми е сеедно, но нема да се мешам во судството, одговори премиерот Зоран Заев на новинарското прашање дали може да делува во
Македонија

Сопругата на Јанакиески: Политиката нема да се исчисти ако се изживуваш врз Миле

А1он
Сопругата на Миле Јанакиески, Сања се огласи на својот Фејсбук профил и напиша дека ова што му се случува на нејзното семејство не е правда.
Македонија

Додека штрајкува со глад Јанакиески примил храна од дома

Виктор Јованов
Ексминистерот Миле Јанакиески кој од петокот повторно се наоѓа во затворот во Шуто Оризари и кој најави дека ќе штрајкува со глад, како што велат
Македонија

Јанакиески штрајкува со глад во затворот во Шуто Оризари

Виктор Јованов
Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески кој од минатата недела повторно се најде зад решетки во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, од саботата
Македонија

Камчев и Јанакиески: Шефе, со ДУПоиве што ги обори Центар, шо стана?

А1он
Во кривичниот суд во Скопје се одржа рочиштето за предметот на СЈО ,,Насилство во општина Центар”. На денешното судење беа изведени материјалните докази меѓу кои
Македонија

Апелациски суд: Укинат притворот на Јанакиески, Јосифовиќ, Божиновски и Арсовска, четворицата во куќен притвор

А1он
Апелациониот суд Скопје извести дека од затворот во Шутка излегуваат обвинетите во предметот „Титаник“, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, заедно со сите останати осомничени во
Македонија

Мијалков, Камчев и други осомничени од СЈО излегуваат од притвор

А1он
Орце Камчев, Сашо Мијалков и останатите осомничени за случајот „Империја“, најверојатно утре ќе излезат од притвор. Очекувањата се дека и други лица осомничени во предмети
Македонија

Обвинителката Стефанова: Не можеме да го задржиме Јанакиески да бега без притвор

А1он
Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова пред апелационите судии рече дека решението со кое кривичниот совет му определил притвор на Миле Јанакиески е законско.