Додека штрајкува со глад Јанакиески примил храна од дома

Од:

Ексминистерот Миле Јанакиески кој од петокот повторно се наоѓа во затворот во Шуто Оризари и кој најави дека ќе штрајкува со глад, како што велат од затворската управа, во понеделникот примил храна вода и облека од дома. Од управата тврдат дека здравствената и психичката состојба на Јанакиески е стабилна, но не знаат дали ексминистерот продолжил со штрајкот со глад или се храни од она што му носат од неговиот дом.

Адвокатот на Јанакиески, Еленко Миланов, за „А1он“ вчера изјави дека причина за штрајкот на поранешниот министер е одлуката на судот кој му изрече мерка притвор за најновото обвинение на ОЈО за продажба на државно земјиште.

Јанакиески моментално има две активни решенија за притвор. Покрај затворскиот кој се однесува на новото обвинение, на Јанакиески му беше продолжен и куќниот притвор за истражната постапка која се води за упадот во Собранието на РСМ на 27 април 2017 година, а за што обвинителството го терети дека е еден од организаторите.

Би можело да ве интересира

Јанакиески останува во домашен притвор и за новогодишните празници

Кристијан Ландов

Продолжува судењето за „Титаник“

Татјана Ташкова

Нови 30 дена притвор за Миле Јанакиески

Васко Маглешов

Миле Јанакиески повторно е пренесен во болница

Васко Маглешов

Јанакиески го прекинал штрајкот со глад, адвокатите очекуваат укинување на притворот

Виктор Јованов

Обвинителство не добило известување за здравјето на Јанакиески, ексминистерот останува во притвор

Виктор Јованов