Јанакиески го прекинал штрајкот со глад, адвокатите очекуваат укинување на притворот

Од:

Ексминистерот Миле Јанакиески обвинет за повеќе предмети кои го води Специјалното јавно обвинителство го прекинал штрајкот со глад во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. Јанакиески бил советуван од страна на медицинските екипи во затворот да го прекине штрајкот како би можел да ја издржи терапијата која ја прима. Ексминистерот писмено ја известил управата на затворот и судот за оваа одлука.

dobivaj vesti na viber

Неговите адвокати велат дека судија за извршување на санкции редовно прави посета во затворот и очекуваат обвинителството во наредниот период да донесе предлог за поблага мерка што би значело преместување на Јанакиески од затворски во куќен притвор.

Поранешниот министер за транспорт и врски неколку пати заврши зад решетки и беше пуштан во куќен притвор. Последната одлука за издржување на затворски притвор е предметот на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција кој се однесува на нелегална продажба на државно земјиште.

Јанакиески во затворот во Шуто Оризари една недела штрајкуваше со глад по што се пожалил на гадење и болки во бубрезите. Веднаш бил пренесен во болницата 8 септември каде му била дадена терапија по што веднаш е вратен во затворот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Покренато обвинение против Игор Јанушев за набавката на кинеските автобуси, обвинет е и Јанакиески

Кристијан Ландов

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов