hongkong

Свет

Трамп: Без мене Хонгонкг ќе беше смачкан за 14 минути

А1он
Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ја уверуваше американската јавност дека кинеската армија не се замешала во задушување на продемократските протести во Хонгконг само затоа
Свет

Кина предупреди дека ќе одговори на „неконтролираните“ немири во Хонгконг

А1он
Кина предупреди дека нема мирно да гледа како протестите во Хонгконг се развиваат во „ситуација која не може да се контролира“, додека десетици демонстранти кои
Свет

Коцијанчич: За ЕК е неприфатливо насилството како одговор на протестите во Хонгонг

А1он
Европската комисија денеска соопшти дека неприфатливо е насилството како одговор на ескалираните антивладини протести во Хонгконг и властите ги повика да делуваат „строго сразмерно“. -Видовме
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите во Хонгконг кршеа излози, нереди во метрото

А1он
Демонстрантите во Хонгконг денеска кршеа излози во трговски центар и билборди во метро станици во знак на протест против вчерашното апсење на продемократски пратеници. Во
Свет

ВИДЕО: Полицијата повторно употреби солзавец врз демонстрантите во Хонгконг

А1он
Полицијата за разбивање на демонстрантите во Хонгконг употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои повторно се собраа. Протестот беше организиран во паркот Ковлон, но
Свет

Парламентот на Хонгконг официјално го повлече предлог законот за екстрадиција

А1он
Парламентот на Хонгконг денеска формално го повлече спорниот предлог закон со кој се овозможуваше екстрадиција во Кина, но тоа најверојатно нема да ги прекине повеќемесечните