Си: Кина има целосна доверба во Кери Лам

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска во Шангај разговараше со лидерката на Хонг Конг Кери Лам за актуелната ситуација во Хонг Конг, каде со месеци се одржуваат антивладини протести.

Си и кажал на Кери Лам дека кинеската Влада има целосна доверба во неа и во целост ја почитува нејзината и работата на нејзиниот тим, јави агенцијата Ксинхуа.

Лам во Шангај учествува на Вториот меѓународен трговски саем Eкспо.

Би можело да ве интересира

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Ана Ололовска

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Ана Ололовска

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

Ана Ололовска

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Ана Ололовска

Град на духови: Дали има некој на улиците на Пекинг?

Ана Ололовска

Си Џинпинг го свика Политбирото поради ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска