Поранешен агент на ЦИА осуден на 19 години затвор поради шпионажа

Од:

Поранешен агент на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) вчера е осуден на 19 години затвор откако федералниот суд во Вирџинија го прогласи за виновен за шпионажа во корист на Кина.

Џери Чуан Шинг Ли (55) замина од ЦИА и се пресели во Хонгконг. Тој во 2010 година бил контактиран од двајца припадници на Кинеската разузнавачка служба, кои му понудиле пари и „доживотно“ старателство над него во замена за информации до кои дошол додека бил во ЦИА.

Стотици илјади долари биле уплатени на сметка на Ли во периодото од 2010 до 2013 година во замена за информации од ЦИА.

Ли е уапсен на Хаваи, кога агенти на ФБИ во неговата хотелска соба пронашле нотес кој содржел рачно напишани информации за ЦИА.

Осудениот Ли располагал со чувствителни информации за ЦИА,како што се банкарски сметки на американската агенција, локации за оперативни состаноци, телефонски броеви и детали за тајните локации на ЦИА.

Би можело да ве интересира

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он

Белата куќа: Од 100 до 240 илјади лица во САД ќе настрадаат од коронавирусот

А1он

САД им нареди на ситe крузери во американските води да останат на море

А1он

Американски морнари молат за помош: На носачот на авиони се заразени 700 луѓе

А1он

600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница пронајден од американската полиција

А1он

Кинески научници изолираа антитела кои го блокираат продирањето на коронавирусот

Ана Ололовска