Коцијанчич: За ЕК е неприфатливо насилството како одговор на протестите во Хонгонг

Од:

Европската комисија денеска соопшти дека неприфатливо е насилството како одговор на ескалираните антивладини протести во Хонгконг и властите ги повика да делуваат „строго сразмерно“.

-Видовме извештаи дека полицијата апси медицински персонал додека се обидува да пружи помош на повредените, што е извор за длабока загриженост, изјави на брифинг портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Маја Коцијанчич, пренесена од британските медиуми.

Според неа, секое насилство е неприфатливо и било каква акција на органите за спроведување на редот мора да остане строго сразмерна на однесувањето на демонстрантите, но мора да се почитуваат и темелните слободи, вклучувајќи го и посебното право на мирно собирање и изразување.

Коцијанчич изјави дека ЕК ги повика сите страни да се воздржат и вклучат во напорите за смирување на ситуацијата.

Би можело да ве интересира

Полска ја обвинува ЕУ за политика на двојни стандарди

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев на средба со претседателот на ЕС, Мишел: Силно сме мотивирани да продолжи европскиот курс на државата

Ана Ололовска

Мишел предлага три столба за отворање на процесот на преговори со Македонија

А1он

Средба Спасовски-Мишел: Ја очекуваме новата методологија за проширување на ЕУ

Драган Поповски

Заев: Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија

Ана Ололовска

Европскиот суд ќе реагира против обидите на Варшава да ги санкционира судиите кои ја критикуваат владата

Ана Ололовска