gvineja

Свет

Тедрос: Гвинеја ја победи еболата, утре очекувам крај на епидемијата

А1он
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави денеска дека очекува Владата на Гвинеја утре да прогласи крај на епидемијата на ебола. –
Свет

Ебола повторно се шири во Гвинеја, четири смртни случаи

А1он
Владата на Гвинеја денеска официјално прогласи нова епидемија на ебола, откако беа откриени осум случаи на вирусот во југоисточниот дел на земјата, соопшти Министерството за
Свет

Во Гвинеја денеска се одржува референдум за уставни измени

А1он
И покрај заканата од коронавирусот и бојкотот на опозицијата во Гвинеја денеска се одржува уставен референдум, што може, како што се плашат противниците на претседателот
Свет

Силен земјотрес крај бреговите на Папуа Нова Гвинеја

А1он
Силен земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во близина на бреговите на Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геофизички институт.
Свет

Гвинеја ја продолжи вонредната состојба предизвикана од епидемијата на ебола

А1он
Гвинеја до крајот на јуни ја продолжи наметнатата вонредна состојба во земјата затоа што епидемијата од ебола се уште не е надмината, пренесоа француските медиуми.