cile

Свет

Полицаец во Чиле уби уличен забавувач, јавноста гневна, запалени државни згради

А1он
Во јужниот дел на Чиле почнаа насилни протести по објавувањето видео снимки на кои се гледа како полицаец застрелува уличен забавувач. Демонстрантите ги запалија државните
Свет

Над пола милион луѓе вакцинирани во Чиле за три дена

А1он
Чиле вакцинираше 556.000 луѓе во првите три дена од вакцинацијата против коронавирус, објави Министерството за здравство на таа земја. Владата и општините определиле стадиони, плоштади,
Свет

Силен земјотрес на границата меѓу Аргентина и Чиле, нема информации за жртви

А1он
Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи дека засега нема
Свет

Претседателот на Чиле ќе плати 3500 долари за неносење маска

А1он
Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера е казнет со 3.500 американски долари откако пред случајни минувачи на плажа направил селфи фотографираја без маска на лицето. Пинера се
Свет

Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтер на границата меѓу Чиле и Аргентина

А1он
Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле, соопшти Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ)
Свет

Во Грција и Чиле нови рекордни бројки на заразени со коронавирус

А1он
Грчките власти синоќа соопштија дека во државата има 935 нови случаи на заразени со новиот коронавирус што е досега рекорден број за 24 часа. Вкупниот
Свет

Со протести одбележана годишнината од крвавите демонстрации во Чиле

А1он
Десетици илјади граѓани излегоа на улиците на главниот град на Чиле, Сантијаго да ја одбележат годишнината од масовните демонстрации во кои минатата години загинаа над
Свет

ВИДЕО: Хаос на протестите во Чиле, полицаец турна 16-годишно момче од мост

А1он
Драматични сцени од протестите во Чиле, на кои се гледа како 16-годишен демонстрант паѓа од мост во Сантјаго откако го напаѓа полицијата, го обиколија светот.