cile

Свет

(ВИДЕО) Во пожарите во Чиле 99 мртви и над стотици исчезнати: „Овие бројки драстично ќе растат“

А1он
Во Шумските пожари во централно Чиле загинаа најмалку 99 луѓе, а стотици се водат како исчезнати, соопштија властите вчера, додека претседателот Габриел Бориќ предупреди дека
Свет

64 лица загинаа во шумски пожари во Чиле

А1он
Најмалку 64 лица загинаа во шумските пожари што го опустошија регионот Валпараисо во централно Чиле, изјави денеска претседателот на земјата Габриел Бориќ, изразувајќи стравување дека
Свет

Најмалку 46 лица загинаа во шумските пожари во Чиле

А1он
Најмалку 46 лица загинаа во шумските пожари во централниот дел на Чиле, објави денеска чилеанскиот претседател Габриел Бориќ, предупредувајќи дека бројот на жртвите најверојатно ќе
Свет

Најмалку 10 лица исчезнаа во шумски пожари во Чиле, воведена е вонредна состојба

А1он
Најмалку 10 лица се водат како исчезнати во шумските пожари во Чиле, шест населени места се евакуирани и воведена е вонредна состојба, јавија чилеанските медиуми.
Свет

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот дел на Чиле

А1он
Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот регион на чилеанско Тарапако и се случи на длабочина од 118 километри,
Свет

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди Чиле

А1он
Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Тарапака во Чиле, соопшти денеска Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина