hongkong

Uncategorized

Хонкгонг: Одбележана годишнината од ланските судири со полицијата

А1он
Илјадници луѓе низ Хонгконг со протестни песни и маршеви ја одбележале годишнината од протестите со полицијата, при што повторно избувнало насилство меѓу граѓаните и полицијата.
Свет

О’Брајан: САД ќе воведат санкции за Кина доколку го примени законот за Хонгконг

А1он
Американската администрација веројатно ќе воведе санкции против Кина доколку Пекинг одлучи да го примени законот за национална безбедност, со кој ќе добие поголема контрола врз
Свет

ВИДЕО: Судири на полицијата и демонстрантите во трговски центри во Хонгконг

А1он
Полицијата во Хонгконг денеска изврши рација во неколку трговски центри, растерувајќи и апсејќи антивладини демонстранти кои протестираат во екот на претпразничниот шопинг. Десетици припадници на
Свет

По пет месеци протести денеска 4,13 милиони гласачи излегуваат на локални избори во Хонгконг

А1он
Повеќе од 4,13 милиони гласачи во Хонгконг денеска излегуваат на локалните избори, што ќе биде прва демократска проверка на расположението на граѓаните по петмесечните протести
Свет

Поранешен агент на ЦИА осуден на 19 години затвор поради шпионажа

А1он
Поранешен агент на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) вчера е осуден на 19 години затвор откако федералниот суд во Вирџинија го прогласи за виновен за
Свет

Трамп: Без мене Хонгонкг ќе беше смачкан за 14 минути

А1он
Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ја уверуваше американската јавност дека кинеската армија не се замешала во задушување на продемократските протести во Хонгконг само затоа
Свет

Кина предупреди дека ќе одговори на „неконтролираните“ немири во Хонгконг

А1он
Кина предупреди дека нема мирно да гледа како протестите во Хонгконг се развиваат во „ситуација која не може да се контролира“, додека десетици демонстранти кои