Хонкгонг: Одбележана годишнината од ланските судири со полицијата

Од:

Илјадници луѓе низ Хонгконг со протестни песни и маршеви ја одбележале годишнината од протестите со полицијата, при што повторно избувнало насилство меѓу граѓаните и полицијата.

Стотици демонстранти се собрале во познатите трговски области Куасвеј Беј и Монгкок, и во шопинг центарот Ша Тин. Демонстрантите во Куасвеј Беј носеле транспаренти „Небото ќе ја уништi ЦЦП“, мислејќи на Кинеската комунистичка партија.

Полицијата била во приправност додека демонстрантите извикуваа пароли и ја пееја протестната химна „Слава на Хонгконг“.

Во Монгкок и Куасвеј Беј полицијата подигна сино знаме, предупредувајќи дека собирите се незаконски и може да биде употребена сила за растурање на учесниците.

Група демонстранти се приведени и претресени во Монгкок, а во Куасвеј Беј полицијата употребила солзавец и уапсила неколку демонстранти, вклучувајќи и еден пратеник во парламентот.

Би можело да ве интересира

Стотици граѓани на протест во Подгорица

А1он

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он

ВИДЕО: Полицијата со солзавец кон демонстрантите во Киев, неофицијално има еден загинат

А1он

ВИДЕО: Хаос пред Владата на Црна Гора, граѓаните масовно се собираат

А1он

ВИДЕО: Демонстрантите бесни на новите ковид мерки се обидоа да влезат во бугарскиот Парламент, повредени полицајци

А1он

Движењето „Поддршка за онлајн настава“ бара второто полугодие од учебната година да почне онлајн