alzir

Свет

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб планира да биде изграден гасовод до Унгарија за алжирски гас со цел да и помогне на соседната земја да ја намали
Свет

Алжир го раскина договорот за пријателство со Шпанија

А1он
Кабинетот на алжирскиот претседател Абделмаџид Тебуне соопшти дека северноафриканската нација „веднаш“ го суспендира дводеценискиот договор за пријателство со Шпанија. Како што пренесува Бета, тоа е
Свет

Најмалку 10 мртви во Алжир во експлозија предизвикана од протекување гас

А1он
Најмалку 10 лица загинаа во експлозија во станбена зграда во алжирската провинција Борџ Бу Арериџ, соопшти денеска алжирската служба за цивилна одбрана. Во експлозијата се
Свет

Најмалку седум исламисти загинаа во воена операција во Алжир

А1он
Алжирската армија вчера убила седум вооружени исламисти во североисточниот дел на земјата, соопшти Министерството за одбрана. Како што пренесе Бета, за време на воената операција