Хонгконг: Маж избоде две лица, а на политичар му одгриза уво

Од:

Полицијата во Хонг Кон уапси 48-годишен маж, кој за време на протест, со нож повреди две лица, а на локален политичар му одгриза дел од увото.

Приведени се и двајца мажи, кои го нападнале потоа.

Претставникот на хонкошката полиција Џон Це рече дека синоќа мажот нанел убодни рани на една двојка пред трговски центар после расправија со нив, а потоа гризнал локален политичар. Тој појасни дека неименуваниот маж потоа бил претепан од бесната маса, а во тепачката биле повредени и двајца помлади мажи.

Полицијата прецизира дека во инцидентот се повредени пет лица, од кои двајца се во тешка здравствена состојба.

Би можело да ве интересира

Уапсени 11 лица со оружје пред денешните протести во Хонгконг

Рекорден одзив на локалните избори во Хонгонг

По пет месеци протести денеска 4,13 милиони гласачи излегуваат на локални избори во Хонгконг

Поранешен агент на ЦИА осуден на 19 години затвор поради шпионажа

Татјана Ташкова

Трамп: Без мене Хонгонкг ќе беше смачкан за 14 минути

Кина предупреди дека ќе одговори на „неконтролираните“ немири во Хонгконг