Трамп: Без мене Хонгонкг ќе беше смачкан за 14 минути

Од:

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ја уверуваше американската јавност дека кинеската армија не се замешала во задушување на продемократските протести во Хонгконг само затоа што тој тоа го побарал од својот кинески колега Си Џингпин, пренесоа светските агенции.

-Без мене Хонгконг ќе беше смачкан за 14 минути. Тој (Си Џингпин) има еден милион војници на позиции околу Хонгконг и тие не отидоа во градот само затоа што јас тоа го побарав од него, рече Трамп во телефонско интервју за програмата „Foks and friends“ на телевизијата Фокс њуз.

Американскиот претседател, исто така, во разговорот кажа дека Вашингтон и Пекинг продолжуваат да преговараат за договорот со кој ќе се стави крај на трговската војна меѓу двете земји, што Трамп ја почна против Кина.

-Ќе направите сериозна грешка. Тоа ќе има страшно негативен ефект врз трговскиот договор, му кажал Трамп на Си, доколку дал одобрение кинеската армија да интервенира во Хонгконг против демонстрантите.

„Ние треба да го поддржиме Хонгконг, но јас, исто така го оддржувам и претседателот Си“, додаде Трамп во денешното интервју за Фокс њуз.

Би можело да ве интересира

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

А1он

ВИДЕО: Масовни протести во САД, жителите на Миниаполис излегоа на улица во знак на револт

А1он

ВИДЕО: Тропската бура „Берта“ се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

А1он

САД ја предупредија Србија на изборите да нема воени злосторници за кандидати

А1он

ВИДЕО: Во САД судири со полицијата поради смрт на Афроамериканец

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски авиони ловци пресретнаа американски авион

Ана Ололовска