Студентски бунт во Америка, 100 академици уапсени во Колумбија

Од:

Повеќе од 100 студенти во Колумбија беа уапсени минатата недела откако одбија да го напуштат протестниот камп поставен на главниот кампус на универзитетот.

Апсењата во Колумбија предизвикаа серија настани на самиот универзитет, но и во други делови од академската заедница во Америка. Студентите од Колумбија повторно воспоставија протестен камп, а колегите од другите факултети се солидаризираат со нив.

Управата на универзитетот во понеделник соопшти дека нема да има предавања, туку наставата ќе се одржува буквално додека не се стабилизира состојбата во студентскиот кампус.

Студентите почнаа да поставуваат протестен камп во центарот на кампусот во Колумбија околу 4 часот наутро минатата среда, подигајќи шатори на тревникот на горниот кампус на Менхетен.

Студентските демонстранти рекоа дека ќе протестираат и ќе го држат тревникот додека администрацијата на универзитетот не ја откаже соработката со компании поврзани со Израел.

Универзитетот во средата вечерта ги предупреди демонстрантите дека оние што сè уште го окупираат тревникот ќе бидат уапсени. Во четвртокот рано попладне, њујоршката полиција уапси 108 студенти кои биле во камповите.

Универзитетот привремено суспендираше многу од студентите кои беа уапсени, вклучително и Исра Хирси, студентка на Барнард со врски со Колумбија. Хирси е ќерка на американскиот конгресмен Илхан Омар.

Иако полицијата го расчисти протестниот камп по апсењето на студентите, на друг тревник е изграден нов. Кампот остана активен во текот на викендот и во понеделникот, иако универзитетот ги затвори портите на кампусот за јавноста.

Од петокот, студентите во кампусите низ Америка одржаа протести во знак на солидарност со студентите од Колумбија кои беа уапсени.

Студентите во Браун, Принстон и Нортвестерн одржаа протести во петокот и во текот на викендот. Во меѓувреме, студентите на Јеил и на Универзитетот во Северна Каролина започнаа свои кампови, пишува Гардијан.

Во меѓувреме, протестите започнаа пред кампусот во Колумбија во текот на викендот, вклучувајќи судири меѓу произраелските и пропалестинските активисти.

До овој момент, универзитетот ги затвори портите на кампусот за јавноста, со што беше нејасно дали демонстрантите се поврзани со универзитетот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти