hongkong

Свет

Кина со предупредување до организаторите на протестите во Хонгонг: Сите ќе бидете казнети

А1он
Централната влада на Кина денеска ги предупреди демонстрантите во Хонгконг дека не треба да ја потценат „огромната сила на централната власт“. „Би сакале да им
Свет

Продолжуваат антивладините протести во Хонгконг

А1он
Илјадници демонстранти денеска повторно излегоа на улиците на Хонгконг, само еден ден по судирите помеѓу учесниците на антиовладиниот протест и полицијата. Кинеската новинска агенција Синхуа
Свет

Повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите во Хонгконг

А1он
Полицијата во Хонгконг денеска повторно употреби спреј и палки во растерувањето на демонстрантите кои се собраа пред една полициска станица во градот. Во полициската станица