gejts

Свет

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он
Филантропската организација на Бил и Мелинда Гејтс годинава ќе потроши 8,3 милијарди долари, што е најмногу досега, соопшти извршниот директор на Фондацијата Марк Сузман во
Свет

Сорос и Гејтс ќе ја преземат фирмата за брзи ковид тестови

А1он
Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија
Свет

Бил Гејтс: Пандемијата го запре напредок во борбата против сиромаштијата

А1он
Пандемијата на коронавирусот запре 20 години напредок во борбата против сиромаштијата и болестите, смета коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс. Извештај на Фондацијата Бил и Мелинда
Свет

Украдени речиси 25.000 лозинки од СЗО, фондацијата Гејтс и Институтот Вухан

А1он
Хакери поврзани со неонацисти украле речиси 25.000 лозинки за е-пошта од персоналот на Светската здравствена организација, Институтот Вухан и фондацијата Гејтс и ги користеле за
Магазин

Омиленото одморалиште на Бил Гејт се наоѓа во Хрватска

А1он
Скрадин, хрватски град што долго време беше надвор од туристичките карти, сега станува многу популарно одморалиште што е обожавано и од основачот на Микрософт и
Свет

Бил Гејтс и Велика Британија вложуваат милијарди евра во борбата против маларија

А1он
Американскиот мултимилијардер и филантроп Бил Гејтс и британскиот министер за финансии Џорџ Озборн денеска го објавија заедничкиот план за вложување на неколку милијарди евра во
Економија

„Форбс“: Гејтс втора година по ред е најбогат човек на светот

А1он
Според истражувањата на „Форбс“, втора година по ред, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс е прв на листата најбогати луѓе на светот, додека мексиканскиот милијардер Карлос