microsoft

Свет

Хакиран Мајкрософт, тврдат дека нападот потекнува од Русија

А1он
Мајкрософт тврдат дека руска хакерска група насилно пристапила до корпоративните бази на податоци и украла мејл пораки и документи од компјутерите на неколку вработени. Сепак,
Економија

Мајкрософт ќе укине 10.000 работни места како дел од подготовките за рецесија

А1он
Корпорацијата Мајкрософт денеска објави дека ќе укине 10.000 работни места како дел од подготовките за рецесија и со цел да заштеди 1,2 милијарди долари. Отпуштањето
Свет

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он
Јужнокорејските власти посочија дека До Квон, претприемачот кој е одговорен за пропаѓањето на богатството од 40 милијарди долари поврзани со криптовалутите terraUSD и Luna, се
Свет

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он
Американската информатичка компанија Мајкрософт денеска соопшти дека идентификувала „стратешка шпионажа“ на хакери кои работат за Русија во 42 земји кои ја поддржуваат Украина. Мета на
Свет

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он
Мајкрософт денеска соопшти дека ќе го купи гигантот во индустријата за видео игри, компанијата Активижн Близард (Activision Blizzard), за 68,7 милијарди долари и тоа во
Економија

ЕК одобри Мајкрософт да ја купи „Нуанс“ за 16 милијарди долари

А1он
Европската комисија му даде зелено светло на Мајкрософт да ја купи Nuance Communications, компанија специјализирана за вештачка интелигенција и говорна технологија, со вредност на трансакцијата
Економија

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

А1он
За првпат досега, Мајкрософт оствари квартален профит од над 20 милијарди долари, при што приходите на компанијата се зголемија за 22 отсто, надминувајќи ги очекувањата
Свет

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

А1он
Мајкрософт и Линкедин го одложија на неопределено време враќањето на вработените во канцеларии и со полно работно време поради пандемијата на Ковид-19, што беше планирано
Магазин

„Мајкрософт еџ“ трет најпопуларен интернет-пребарувач

А1он
Пребарувачот „Еџ“ на Мајкрософт напредуваше на списокот најпопуларни интернет-прелистувачи. Имено, „Еџ“ го престигна и „Фајрфокс“, по неколкумесечниот „нерешен резултат“, покажуваат податоци на „Статкаунтер“. Кон крајот