Избор на финалисти за националниот натпревар „Мајкрософт офис специјалист“

Од:

Основци, средношколци и студенти на возраст од 13 до 22 години заклучно со денеска имаат можност да се изборат за учество во финалето на вториот национален натпревар – Microsoft Office Specialist на Македонија, што ќе се одржи на 31-ви овој месец во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во финалето ќе влезат најдобрите 40, од кои 30 на ниво на цела Македонија и 10 од Скопје, според ранг листата, меѓу кои е и минатогодишниот победник Марко Марковиќ.

Се натпреваруваат преку официјални електронски испити од Microsoft Office апликациите, односно Word, Excel и Power Point едиција 2013 или 2016.

Победникот во финалето со најмногу бодови и најкратко време, заминува во Калифорнија, како директен учесник на Светскиот натпревар за Microsoft Office Specialist.

Спонзор на второто издание на Националниот натпревар за Microsoft Office Specialist е Стопанска банка ад Скопје, а поддржувачи се Министерство за информатичко општество и администрација на Семос Едукација, Microsoft Македонија, Здружението на информатичари на Македонија, Стопанска Банка ад – Скопје, LycaMobile, Град Скопје, Макпетрол, Масит, Инбох и Метрополис Радио Мрежа.

Би можело да ве интересира

Генијот Македон од државата доби само слика со министерот, родителите сами ќе го платат неговото образование

Орце Костов

УНЕСКО: Околу 244 милиони деца не одат на училиште

А1он

Шаќири: Учебната години ја стартуваме поподготвени

(ВИДЕО) Стевананџија: Инвестициите на Министерството за образование во прилепските училишта на историски највисоко ниво

„На образованието му треба сериозно проветрување од насилници“

Ана Ололовска

Шаќири: Квалитетно високо образование создава генерации кои ќе умеат да се носат со предизвиците

Горан Наумовски