metamorfozis

Македонија

„Метаморфозис“ реагира на ставовите на ЗНМ и ССНМ: Отпуштената новинарка Мемети не ги известувала шефовите за гостувања во емисии и пишувала за други медиуми

А1он
Фондацијата „Метаморфозис“ реагира на соопштението на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), во кое медиумските здруженија
Македонија

Промовиран Порталот за отворено владино партнерство

А1он
Во рамките на проектот на УСАИД за граѓанско учество, Министерството за информатичко општество и администрација во соработка со Фондацијата Метаморфозис, денеска на прес-конференција го промовираше
Македонија

Се одржа „Ден на Мајкрософт“ во Скопје: „Технологијата во облак (cloud) го помага општеството“

А1он
Фондацијата за интернет и општество, „Метаморфозис“ денеска во Конгресниот центар на Скопски саем денеска го организираше настанот „Ден на Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор, на
Македонија

Софтверски донации за поддршка на граѓанскиот сектор

А1он
Граѓански организации од Македонија можат да добијат софтверски донации и донација во вредност од 5.000 долари на Microsoft Azure од програмата на Мајкрософт за поддршка
Македонија

Градење одговорност преку граѓански ангажман

А1он
Постојат индиции дека општините во Македонија, преку буџетската линија 463 наменета за финансирање на невладини организации, незаконски финансираат спортски клубови кои се регистрирани како акционерски
Македонија

Завршна конференција на проектот „Отчетност преку граѓански ангажман“

А1он
Истражувања, кампањи, инфографици, брошури и документи за јавни политики изработени како резултат на активностите на 11 под-проекти беа претставени денеска на завршната конфернеција на проектот
Македонија

Демант: „Метаморфозис“ не организира протести!

А1он
„Фондацијата „Метаморфозис“ преку своите обуки ги гради капацитетите на невладините организации за користење на новите технологии за да бидат поефикасни во остварувањето на нивните мисии
Македонија

Промоција на мобилна апликација Picodemocracy

А1он
Фондацијата „Метаморфозис“, заедно со Македонски центар за европско образование (МЦЕО) и „Реактор“, денеска ја промовираше новата мобилна апликација Picodemocracy, преку која сите заинтересирани можат да
Македонија

„Метаморфозис“: Неовластеното прислушување е неуставно и кривично дело

А1он
Фондацијата „Метаморфозис“ искажува огромна загриженост поради јавно достапните наводи за масовно и неовластено следење на граѓаните, остварено преку злосторничко здружување со злоупотреба на службена положба